BTC / USD
53,094.73
5.67%
(-3192.98)
ETH / USD
4,182.91
6.88%
(-309.28)
XRP / USD
0.91
5.61%
(-0.05)
LTC / USD
184.66
8.15%
(-16.39)
EOS / USD
3.74
4.91%
(-0.19)
BCH / USD
524.47
5.74%
(-31.93)
ADA / USD
1.53
8.39%
(-0.14)
XLM / USD
0.32
9.47%
(-0.03)
NEO / USD
33.50
7.54%
(-2.73)
XEM / USD
0.16
6.86%
(-0.01)
DASH / USD
164.65
5.79%
(-10.12)
USDT / USD
1.00
0%
(0)
BNB / USD
588.36
3.87%
(-23.69)
QTUM / USD
13.08
9.42%
(-1.36)
XVG / USD
0.02
6.82%
(-0)
ONT / USD
0.91
10.73%
(-0.11)
ZEC / USD
204.50
6.23%
(-13.59)
STEEM / USD
0.55
9.69%
(-0.06)

مشکلات نرم افزارهای خارج از بلاک چین

0 374

مشکلات نرم افزارهای خارج از بلاک چین:

بلاک چین

جهت اطلاع از آخرین اطلاعات دنیای ارز دیجیتال با کانال ما همراه باشید

مقیاس‌پذیری، حفظ حریم خصوصی، کنترل

عملکرد اتریم به گونه‌ای بود که با ارائه تعداد هنگفتی ارز اولیه جدید توانست مشتریان زیادی به خود جذب کند، این در حالی بود که شرکت‌های دیگر در تلاش برای ایجاد ارز یا توکن با ویژگی‌های متنوع بودند. نرم‌افزار غیرمتمرکز CryptoKitties اثبات کرده است که حجم تراکنش، سرعت اجرای شبکه را کند می‌کند. مخاطرات مرتبط با امنیت شبکه بلاک چین، امری انکارناپذیر است، این در حالی است قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریم، آن را نسبت به بیتکوین کارآمدتر جلوه داده است.

بلاک چین

سایت کوین‌تلگراف اخیرا فرصت پیدا کرد تا با Jordan Earl که بنیانگذار پروژه Qtum، دولوپر(توسعه دهنده ارشد) و رئیس اتحادیه قراردادهای هوشمند می‌باشد مصاحبه‌ای کند تا بفهمد Qtum چگونه مسیر شبکه خود را از دیگر بلاک چین تشخیص می‌دهد.

کوین‌تلگراف: ممنون ازینکه وقتتونو در اختیار ما قرار دادین، لطفا به مخاطبین ما توضیح بدین که چگونه Qtum در مقایسه با بلاک چین اتریوم، اپلیکیشن منحصر به فردی است:

جوردن ارل : Qtum به طور غالب با فضای نرم‌افزاری اتریم سازگار است اما بسیاری از برتری‌های آن به لحاظ تکنولوژی اصطلاحا پشت پرده‌ای و مخفی است. دولوپرهای فضای نرم‌افزاری غیرمتمرکز می‌توانند با استفاده از استحکام این فضا و دانشی که از اتریم موجود دارند نرم‌افزار غیرمتمرکز (DApp) Qtum را ایجاد کنند، اما مزایای این امر ورای آن است.

یکی از بهترین مزایا این است که ما از مدل بلاک چین “UTXO” استفاده می‌کنیم. اساسا به این معنی است که ما میتوانیم از پروتکل محبوب SPV که توسط اکوسیستم یا همان فضای بیتکوین ایجاد شده، استفاده کنیم تا تعاملات قرارداد هوشمند در گوشی همراه و سایر گجتهای هوشمند قابل اجرا باشد. این امر به این دلیل است که Qtum برای گوشی همراه و نرم‌افزارهای هوشمند ایده‌آل است.

کوین‌تلگراف: به نظر شما پلتفرم‌های نرم‌افزاری موجود با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

جوردن ارل: بیتکوین طوری طراحی شده که ارزی ساده، ایمن و پایدار باشد. اما این ارز پلتفرم نیست و ندارد زیرا زبان برنامه نویسی آن انعطاف‌پذیری آن را محدود کرده است. بنابراین ما وقتی در مورد پلتفرم نرم‌افزاری صحبت میکنیم فی‌الواقع در مورد یک انعطاف‌پذیری پایان‌ناپذیر صحبت میکنیم. تنها از طریق زبان برنامه نویسی مخاطب هوشمند میتوانیم به این سطح از انعطاف‌پذیری برسیم، سپس افراد میتوانند در این بستر اپلیکشن خود را بسازند.

(افزایش ظرفیت بلاک)

در حال حاضر به شخصه فکر میکنم همه پلتفرمهای نرم‌افزاری به بلوغ کامل نرسیده‌اند. حتی اتریم و Qtum مشکلات عمده نرم‌افزاری دارند: اولیت اول مقیاس‌پذیری (افزایش ظرفیت بلاک) است، زیرا عدم تمرکزپذیری و سرعت همیشه سنگ محک برای بلاک‌چین عمومی هستند. در حال حاضر ظرفیت TPS (تعداد تراکنش به ازای هر ثانیه) اتریم مابین 15-20 عدد است. این تعداد بسیار کم است و اگرچه TPS برای Qtum مابین 60-70 عدد است هنوز تعداد قابل قبولی برای آینده نیست. راه حل مقیاس‌پذیری (افزایش ظرفیت بلاک) برای این موارد وجود یک شبکه لایه‌دار یا وجود کانالهای خارج از زنجیره بلاک چین است.

حریم خصوصی

دومین مسئله استقلال و حریم خصوصی است. برای یک پلتفرم (نرم‌افزار اندروید را در نظر بگیرید) هر اپلیکشن از اپلیکشن دیگر مجزا است،بطور مثال اپلیکشن Paypal در زمان کم کاری به اپلیکشن گوگل مپ فشار نمی‌آورد. ما باید به دنبال راهی باشیم تا اپلیکشنها وابستگی و تاثیر کمتری روی هم داشته باشند.( به طور مثال دو نفر که در حال انتقال 100 دلار اتریم به همدیگر هستند نرم‌افزار Cryptokitty نباید مانع انتقال تراکنش بین آنها شود.)

برای حفظ حریم خصوصیف مخصوصا در موارد مربوط به بیزینس (مثلا چیزی از تراکنش بین بانک A به بانک B نباید به بانک C درز پیدا کند)، ما اکنون در حال یافتن راه‌حلهایی هستیم. من فکر میکنم بر اساس سیستم مبتنی بر درز اطلاعات صفر(zero knowledge proofs) ما میتوانیم یک طراحی برای قرارداد هوشمند بهتر داشته باشیم.

کنترل

مسئله سوم وجود یک مدل کنترلی برای نرم‌افزارهاست. در حال حاضر برای بیتکوین و اتریم ما هیچ مدل کنترلی مشخصی نداریم. بنابراین تصمیم‌گیری و رسیدن به رضایتمندی در مواقع اضطراری سخت است. بنابراین چگونه میتوانیم یک مدل کنترلی بهتر برای همه مشتریان داشته باشیم؟ Qtum پرتوکولهای کنترلی غیرمتمرکزی را طراحی کرد. بنابراین ما میتوانیم از طریق قراردادهای کنترلی هوشمند بعضی پارامترهای شبکه را مانند قیمت بنزین، محدودیت بنزین و … کنترل کنیم. این امر حل مسائل فورک شدن را آسانتر میکند اما مسائل کنترلی هنوز به صورت یک پرسش بدون پاسخ در صنعت بلاک چین است.

Qtum همچنان پرتوکل کنترل غیرمتمرکز را پیاده سازی می‌کند که به ما اجازه می‌دهد پارامترهای بلاکچین بیتکوین را تغییر دهیم تا حمله هکرها کاهش یافته و نتیجتا نیازی به فورک و اختلال در شبکه نباشد.

کوین‌تلگراف: برنامه Qtum برای مقابله با مشکلات مقیاس‌پذیری اتریم چیست؟

جوردن ارل: Qtum بعضی پاسخهای جزئی به مسائل مقیاس‌پذیری داده است به نحوی که این راهکارها برای آینده برنامه‌ریزی شده‌اند.

در ابتدا، بلاکچین Qtum یک پروتوکل کنترلی غیرمتمرکز را اجرا میکند که به ما اجازه میدهد پارامترهای شبکه را به سرعت تغییر دهیم تا به مسائل مقیاس‌پذیری و امنیتی پاسخ دهند. به طور مثال احتمال این وجود دارد که اجزای کنترلی بلاکچین Qtum رای به افزایش سایز بلاک از 2 مگابایت به 4 مگابایت بدهند. اگر اجزای کنترلی رای بر قبول درخواست مورد نظر دهند قوانین شبکه بدون هیچ ارتقاء شبکه‌ای یا نیاز به این باشد که شبکه کم کار باشد، به سرعت تغییر می‌کند.

آزمایش

در نمونه مورد آزمایش ما، بلاک چین Qtum حدود 70 تراکنش را ساپورت میکند. بر اساس مدل UTXO این اجازه برای ما وجود دارد تا بعضی پارامترها را به صورت موازی انجام دهیم و در نتیجه ظرفیت مقیاس معاملاتی و مقیاس ‍پذیری در آینده افزایش می‌یابد.

ما در حال حاضر روی Qtum x86 VM کار می‌کنیم که اساسا به قراردادهای هوشمند امکان می‌دهد تا در فضای بلاک چین موثرتر باشند و هزینه‌‌های بنزین پایینتر بیایدو همچنین امکاناتی را پیاده‌سازی میکند که امکان تراکنشهای بیشتر به صورت موازی را فراهم می‌کندو نیز امکان قرارداد هوشمند چند رشته‌ای را فراهم می‌کند.

و نهایتا ما همچنان بر این باوریم که راه حل نهایی برای رسیدن به هزاران تراکنش در ثانیه و حتی بیشتر از آن، انتقال تراکنشها به خارج از زنجیره بلاکچین است به نحوی که هیچ منبعی از بلاک چین مصرف نگردد. ما در حال حاضر یک نمونه آزمایش در دست از شبکه رعد و برق بیتکوین داریم و Qtum به خوبی با تکنولوژی شبکه Raiden هماهنگ است.

ما در حال حاضر در حال طراحی و تحقیق و توسعه در مورد شبکه رعد و برق دوگانه هستیم که بر اساس بهترین اجزای تکنولوژی رعد و برق و Raiden پایه‌گذاری شده است.

کوین‌گراف: به نظر شما دلیل افزایش قیمت Qtum چیست؟

جوردن ارل: صادقانه بگویم خیلی مطمئن نیستیم. بازارها غیرقابل پیشبینی هستند. اما اگر قرار بر حدس باشد میتوان آن را واکنش بازار به برنامه‌های سال آینده دانست. همچنین حدس و گمانی پیرامون اطلاعیه UBTC وجود دارد که یک سقوط ارزش در Qtum رخ خواهد داد به نحوی که 100عدد Qtum برابر 1 بیتکوین خواهد شد.

کوین‌تلگراف: لطفا برنامه خود را برای ایجاد یک فضای نرم‌افزاری غیرمتمرکز غیر از سیستم ICO (عرضه اولیه ارز) بفرمایید:

جوردن ارل: سوال سختی است. زیرا بر اساس فهم من زمانی که ما در مورد بلاک‌چین صحبت می‌کنیم، به دو مقوله اشاره میکنیم. یکی رمزنگاری و دیگری پلتفرم Trustless که یک نرم‌افزار غیرمترکز(DApps) است. حتی امروزه مردم این ادعا را دارند که چندصد DApp دارند اما اغلب آنها واقعی نیستند . آنها بیشتر شبیه یک اپلیکشین متمرکز با یک شیوه واریز رمزنگاری شده هستند.

محتوای دیجیتال و سرگرم کننده

یکی از بخشهای مهیج که علاقه زیادی به آن دارم استفاده از بیتکوین برای بازسازی محتواهای دیجیتال (فیلم، موزیک، کتاب الکترونیکی، ویدیوهای کوتاه و ..) و صنایع سرگرم‌کننده هستند. مانند اینکه شما بتوانید فیلمها را از هرجای اینترنت دانلود (کپی رایت قبلا در بلاک چین ثبت شده) کرده و یا اینکه هر کسی بتواند هر فیلم خود را به هرکسی که بخواهد بفروشد و درآمدزایی کند(کانالهای غیرمتمرکز). سپس زمانیکه شما آن فیلم را تماشا میکنید سیستم از طریق قرارداد هوشمند هزینه آن را برای شما درنظر میگیرد، به شخصه فکر میکنم این یک نرم‌افزار غیر متمرکز واقعا ایده‌آل روی بلاک چین است که هر کسی میتواند آن را روی گوشی خود استفاده کند. اگر چنین اتفاقی بیافتد ما دیگر نیازی به Apple App Store یا Google Play نخواهیم داشت. این یک نوع‌آوری بزرگ برای توسعه دهنده‌های اپلیکشینها و صنعت نرم‌افزار خواهد بود.

بیتروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.