BTC / USD
49,231.33
1.37%
(+665.95)
ETH / USD
4,163.83
1.21%
(+49.7)
XRP / USD
0.80
0.11%
(0)
LTC / USD
152.50
0.68%
(-1.04)
EOS / USD
3.19
7.05%
(+0.21)
BCH / USD
449.70
0.24%
(-1.09)
ADA / USD
1.34
0.15%
(0)
XLM / USD
0.27
0.11%
(0)
NEO / USD
28.45
1.17%
(+0.33)
XEM / USD
0.13
3.79%
(0)
DASH / USD
134.07
1.77%
(+2.33)
USDT / USD
1.00
0%
(0)
BNB / USD
573.91
3.88%
(+21.42)
QTUM / USD
10.13
0.7%
(+0.07)
XVG / USD
0.02
6.97%
(0)
ONT / USD
0.74
1.38%
(+0.01)
ZEC / USD
173.72
2.7%
(-4.82)
STEEM / USD
0.48
5%
(+0.02)

عرضه اولیه ارز

0 411

عرضه اولیه ارز:

 

هیجان ناشی از ارائه عرض اولیه ارز خارج از کنترل می‌باشد زیرا مشتریان هرگز به حرف‌های DAO (که بلاک‌چین لایتکوین است) گوش ندادند. آیا فاجعه در راه است؟…

21 ژوئن 2017 ، @Satoshilite

عرضه اولیه ارز

جهت اطلاع از آخرین اطلاعات دنیای ارز دیجیتال با کانال ما همراه باشید

 

اخیرا بنیانگذار بیتکوین چارلی لی عنوان کرد که هیجان عرضه اولیه ارز خارج از کنترل است زیرا مشتریان هرگز به حرف‌های DAO گوش ندادند. در یک پست توئیتری، چارلی لی از پرداختن به ارز Coinbase انصراف داد تا به عرضه اولیه ارز لایتکوین که در قریب انفجار بود بپردازد.

حمله به ارز اولیه

ارزهای اولیه به اتهام کلاهبرداری مورد هجوم جدی قرار گرفت. این امر به عنوان یکی از زیرکانه‌ترین نوآوریهای فضای ارز دیجیتال مد نظر گرفت که نشان از این دارد که چگونه ذخیره ارزی میتواند بدون دخالت دولت و بانک در بازار آزاد افزایش یابد. بعلاوه هزینه و موانع سنگین مرتبط با عرضه اولیه عمومی را از میان برمی‌دارد.

اما سوای این مسائل آیا بازار اولیه ارز دیجیتال نیازمند مداخله دولت می‌باشد؟

ترس‌های بی‌پایه و اساس

دیوید موندروس بنیانگذار Trive ( نهادی که از بلاک چین برای از بین اخبار جعلی از طریق یافتن منبع و رمزنگاری استفاده می‌کند) بر این باور است که بازار بورس وال استریت نهایت محدودیت می‌باشد. او بر این باور است که ترس‌های چارلی لی بی‌پایه و اساس است.

” بسیاری از مردم بر این باور است که یک فاجعه قریب الوقوع است. من دلایل چارلی را به طور خاص نمیدانم ولی من در درون فاجعه dot-com بوده‌ام. ما این مشکل را حل کردیم و از پس مشکلات آتی برخواهیم آمد. اما ما در رابطه با گوگل و فیسبوک پس از طی فاجعه به مشکلاتی خوردیم.”

از دیدگاه دیوید دسترسی به سرمایه( نه کیفیت مهارتها، اجرا یا ایده‌ها) اولویت اول هر موفقیتی در بازار می‌باشد.” اما آمازون طی عرضه اولیه عمومی خود و عرضه‌های پس از آن سرمایه خود را به طور فاحشی افزایش داد که می‌تواند بر اساس آن مجموعه‌ای از انبارها را جهت خدمت رسانی به مشتریان بسازد. کاری که مشتریانش قادر به انجام آن نیستند.”

مارک کنیگسبرگ تحلیلگر بیتکوین بر این باور است که مجموعه بزرگی از شرکت‌های دولتی و وابستگان به آنها دوست دارند ما شکست بخوریم، اما ما نباید به آنها ازین بابت اطمینان خاطر بدهیم. مارک اشاره کرد: ” از نظر شرکتهای دولتی این غم‌انگیز است که عرضه اولیه ارز دیجیتال به عنوان یک وجه حامل بینظیر است و نوید ظهور یک اقتصاد نوین همگون را می‌دهد.”

مورای بارنتسون اعتقادی مشابه دارد مبنی بر اینکه عرضه اولیه ارز دیجیتال بعد از Crypto یا همان رمزنگاری‌ها دومین نکته موفقیت‌آمیزی بود که در فضای کسب و کار و تجارت پیش آمد.او همچنین افزود: ” این امر الهام‌بخش این قضیه می‌باشد که هر کسی با یک تلفن همراه می‌تواند یک کسب و کار راه انداخته و با تعداد زیادی انسان جهت افزایش موجودی صندوق در ارتباط باشد.”

کاهش هزینه ورودی

شکی نیست که عرض‌های اولیه عمومی از گرایشات بروکراتیک اداری و روند سنگین جمع‌آوری بودجه برای تولید خلاص می‌شوند. این امر این انگیزه را ایجاد کرده است که افراد دارای ایده برای دسترسی به سرمایه جهت پیاده‌سازی نیاز به کسب مجوز از کسی نباشند.

مورای توضیح می‌دهد که “روش قدیمی عرضه اولیه عمومی همه تقاضاکنندگان را از میان برمی‌دارد بجز شجاع‌ترین و ثرتمندترین افراد که شانس این را داشتند در ردیف افرادی باشند که از مزایای آن بهره‌مند شوند.”

آمازون بعدی کیست

هنوز او بر این اعتقاد است که عرضه اولیه ارز دچار فاجعه خواهد شد که روزی منجر به سقوط آن می‌گردد.

مورای می‌گوید:

“بسیاری از ارزهای اولیه هیچ پشتوانه به لحاظ دارایی و سرمایه ندارند. اگر وجود برگه‌هایی برای این امر، عادی است، اما جهت آگاهی از معتبر بودن ارز ما مجبور هستیم تا اموری مانند طرح کسب و کار، چشم‌اندازها، برنامه‌های بازاریابی و غیره را بررسی کنیم. تعداد ارزهایی که بدون پشتوانه هستند بسیار زیاد است به همین خاطر تعداد ارزهای دیجیتال به لحاظ نمایی در حال افزایش است. مرحله‌ای خواهد بود که مردم متوجه خواهند شد که کلاهشان برداشته شده است یا در ارزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که متعلق به یک بچه 16 ساله است که واقعا نمی‌داند در حال چه کاری است. بعضی بلاک‌چینها تبدیل به آمازون، گوگل یا اپل بعدی خواهد بود اما اغلب ارزها به طرز فجیعی با شکست مواجه خواهند شد.”

به گفته دیوید موندروس، هزینه عرضه اولیه ارز برای یک شرکت که برآورد فروش 100 میلیون دلار دارد، برابر 2 میلیون دلار است. اون متعاد شده که این بیزینس خشن می‌باشد. در حالیکه در گذشته اعتبارات مالی به کسب و کارهای کوچک نیز تخصاص داده می‌شد، اخیرا فقط به شرکت‌های معتبر اختصاص داده می‌شود.

او توضیح داد: ” جمع سرمایه و چرخه شرکتهای فرشته و بذر محیا هستند اما اگر هزینه من برای عرضه اولیه ارز شامل چند و وبسایت باشد، همه راهکارها گرانتر خواهد بود، زمان بیشتری خواهد برد و رشد کمتری خواهند داشت.”

قانونمند کردن عرضه اولیه ارز(ICO)

درخواست برای مداخله دولت و وضع قوانین برای بازار جهت محافظت از آحاد مردم با مخالفت اعضای فعال در فضای Crypto قرار گرفت. این امر از نظر آنها ایده عرضه اولیه ارز را با شکست مواجه خواهد کرد.

دیوید مونروس استدلال میکند که اگر قانونگذاران وظیفه خود را 30 سال پیش انجام داده بودند هیچکدام از این موارد ضروری نبود و درخواست برای وضع قانون در این حالت چالش برانگیز است:

“عرضه اولیه ارزهایی مانند بیتکوین غیرممکن است که وضع قانون را بپذیرند و تلاش برای انجام آن نیز امری احمقانه است. این امر شیوه‌ای برای برون‌رفت بازار از انحصار وال استریت است اما محصولی فاقد مقررات است و کیفیت امنیت در آن پایین است.”

از نقطه نظر مارک درخواست برای وضع قانون در این مورد مانند پرتاب یک کودک به بیرون به همراه وان آب آن است. در این مرد او برآورد میکند که آحاد جامعه فرق بین خوب و بد را درک نمیکنند. از نقطه نظر او باید یک حس مسئولیت دوجانبه‌ای بین معامله‌گران در بازار ارز دیجیتا ل باید باشد.

توجه به اصول

پیشنهاد مورای این است که اگر وارد بازار می‌شوید سریع معامله خود را کرده و خارج شوید یا منتظر ارزی با طرح توجیهی بهتر که شامل دارندگان سهم ارز، پیشبینیها و غیره است، باشید. به همین ترتیب این نکته را در نظر داشته باشید که این ارز قرار است منجر به حل مسئله یا تولید محصولی شود یا خیر. او نتیجه‌گیری میکند:

” نفس عمیق بکشید، تمامی حواس خود را به کار بگیرید و اگر هنوز فکر میکنید تمامی معیارهای لازم برای یک فضای رمزنگاری شدهرا داراست انجامش دهید.”

بیتروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.