BTC / USD
52,105.75
7.98%
(-4519.95)
ETH / USD
4,062.92
10.4%
(-471.35)
XRP / USD
0.89
8.18%
(-0.08)
LTC / USD
178.15
11.6%
(-23.37)
EOS / USD
3.61
9.09%
(-0.36)
BCH / USD
512.48
8.07%
(-44.99)
ADA / USD
1.49
11.37%
(-0.19)
XLM / USD
0.31
11.77%
(-0.04)
NEO / USD
32.02
12.95%
(-4.76)
XEM / USD
0.15
10.94%
(-0.02)
DASH / USD
159.01
10.62%
(-18.9)
USDT / USD
1.00
0%
(0)
BNB / USD
572.99
7.02%
(-43.27)
QTUM / USD
12.46
14.49%
(-2.11)
XVG / USD
0.02
10.43%
(-0)
ONT / USD
0.87
16.02%
(-0.17)
ZEC / USD
197.41
11.84%
(-26.5)
STEEM / USD
0.53
12.81%
(-0.08)

بانک‌ها و رمزارز در افریقا

0 406

بانک‌ها و رمز‌ارزها در افریقا :

رمزارز

جهت اطلاع از آخرین اطلاعات دنیای ارز دیجیتال با کانال ما همراه باشید

افریقا

مردم افریقا درحال قبول کردن تکنولوژی رمزارز به ویژه بیتکوین و بلاک‌چین به عنوان یک تکنولوژی جایگزین برای سیستم بانکی قدیمی و پر هزینه ای که در کل قاره گسترش یافته هستند.
نبود زیر ساخت‌های مالی و اقتصادی در ترکیب با سطح پایین آموزش در رابطه با اقتصاد و امور مالی سبب محرومیت قسمت بزرگی از مردم افریقا از خدمات مالی اولیه یا حتی داشتن حساب بانکی شده است. هرچند افزایش دسترسی به تلفن‌های همراه هوشمند اجازه بهره‌گیری از سرویس‌های جایگزین مالی که درحال تبدیل به روش اصلی پرداخت و انتقال پول در بسیاری از کشور‌ها به خصوص در بین جمعیت جوان را می‌دهند.

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی اولین استارت آپ دولتی رمزارز خود را در اواخر 2017 راه اندازی کرد پروژه ی UBU مشابه به پروژه‌های دیگر برای ارتقای سطح زندگی خانواده‌های کم درآمد به وجود آمد. هدف پروژه ی UBU توزیع یارانه عمومی (universal basic income) به مردم محروم آفریقای جنوبی تعریف شده است.
بلاک چین و رمزارزها در آفریقای جنوبی رواج فراوانی دارد. در این کشور موسسات آموزش مالی گام‌های بزرگی برای مشارکت در این صنعت برداشته اند. کنفرانس بلاک چین آفریقا که از سال 2015 به صورت سالانه در ژوهانسبورگ برگزار میشود، با همکاری IBM و Microsoft بزرگ ترین مشارکت‌کنندگان در توسعه فناوری آفریقا در طول قرن گذشته بوده اند .

نیجریه

بانک مرکزی نیجریه سفارش مطالعه در زمینه ارزهای مجازی را در آگوست 2017 با هدف گردهم آوری ذینفعان برای طوفان ذهنی و تبادل اطلاعات را داد، که موجب شد به عنوان کشوری پیشرو در زمینه بلاک چین و بیت کوین در آفریقا شناخته شود.

اوگاندا

بانک اوگاندا در مارس سال گذشته به سرمایه‌گذاران راجع به ریسک‌های مربوط به رمزارزها هشدار داد،هرچند این مانع سرمایه گذاران بین المللی برای افتتاح حساب صرافی در این کشور و دنبال کردن فرصت‌ها برای تقویت اقتصاد اوگاندا نشد.
گزارش‌های اخیر نشان میدهد که دولت اوگاندا تمایل به استفاده از تکنولوژی بلاک چین برای فراهم کردن سرویس‌های عمومی اولیه و ارتقای رتبه این کشور در بازارهای جهانی را دارد. دلیل آن تا حد زیادی مربوط به نوآوری‌های جدید میشود.

کنیا

بانک مرکزی کنیا در آوریل به بانک ها هشدار داد و خواستار رد معاملات مربوط به رمزارزها شد و بیت کوین را به شرکت‌های هرمی تشبیه کرد. اما افرادی که در رمزارزها در کنیا سرمایه گذاری کرده‌اند، هنوز هیچ دستورالعمل نظارتی شفافی مشاهده نکرده‌اند.
رییس بانک مرکزی حمایت خود از تکنولوژی بلاک چین را ابراز کرد، هرچند بانک‌ها از سال 2015 دید مردد و محتاطانه نسبت به ارزهای دیجیتال داشتند.

در پی افزایش علاقه مندی به رمزارزها پس از سخنان رییس جمهور Uhuru Kenyatta در مورد اینکه این کشور باید کاربردهای احتمالی تکنولوژی را کشف کند، کمپانی Finterra که در عرصه جهانی در بلاک چین فعالیت میکند یک شرکت کنیایی را به صورت رسمی تاسیس کرد.
یک کارگروه بلاک چین با بخشنامه رییس جمهور در ماه مارس ساخته شد. بسیاری از علاقه مندان امیدوارند که از تکنولوژی لِجِر برای ثبت مالکیت زمین و تقویت سیستم موجود پول موبایلی به کار برده شود.

استراتژی عملیاتی

بزرگ ترین شرکت موبایلی کنیا با راه اندازی M-pesa سرویس پرداخت و انتقال پول موبایلی که در حال حاضر با 30 میلیون کاربر به صورت روز افزون سلطه بانکداری سنتی را به چالش میکشد. هرچند نبود ثبات نظارتی در کنیا سبب شده M-pesa به سیستم های معاملات بیتکوین خدماتی ارائه ندهد.

مصر

در اوایل سال2017 یک کاربر محلی علاقه‌مند به استفاده از رمزارز بیتکوین در مصر پس از زندانی شدن بدون محاکمه دوستانش بخاطر عضویت در وبسایت Localbitcoins.com استفاده از رمزارزها را به استفاده از مواد مخدر تشبیه کرد.
در اواسط سال 2017 وقتی خبرنگاران فعالیت اولین صرافی بیت کوین در این کشور را مخابره کردند، بانک مرکزی مصر منع قانونی رمزارزها را تکرار کرده فعالیت هرنوع صرافی رمزارز را غیر مجاز خواند.
وضعیت قانونی رمزارزها در قوانین مصر مشخص شده و تصریح شده که تراکنش با اشخاص خارجی مختص بانک‌های رسمی بوده و بانکداری الکترونیک نیز ممنوع میباشد.

مشروعیت دینی در مصر

با وجود اظهارات یک روحانی مسلمان مبنی بر اینکه استفاده از رمزارز حلال هستند، در مصر (با توجه به قوانین اسلامی) برای قبول ارزهای دیجیتال سردرگمی وجود دارد. به صورت تاریخی در اسلام فقط ” کالاهایی با ارزش ذاتی” به عنوان ارز قابل قبول هستند.دولت مصر به صورت مکرر بر غیرقانونی بودن رمزارزها راًی میدهد ولی اخیراً به بانک مرکزی مصر مجوز الحاق به کنسرسیوم آمریکایی بلاک چین R3 به منظور کسب تجربه در تکنولوژی‌های در حال رشد را داده شده است.

مراکش

ریاست صرافی‌ها و بانک مرکزی مراکش به صورت رسمی در اواخر سال ۲۰۱۷ انجام معاملات و انتقال رمزارزها را ممنوع اعلام کردند. این بانک اعلام کرد هر نوع ارسال و یا دریافت رمزارز، قابل مجازات با جزای نقدی خواهد بود. ریاست صرافی‌های مراکش در این که تمام پرداخت‌ها و نقل انتقالات مالی باید از طریق بانک مرکزی و یا یک واسط مجاز انجام شود پافشاری می‌کند.

الجزیره

کنگره ملی الجزایر در پایان سال ۲۰۱۷ لایه‌های مالی ارائه کرد که در صورت تصویب آن، استفاده و نگهداری بیتکوین طبق قانون ممنوع خواهد شد.
سایر مفاد این لایحه به استفاده احتمالی از رمزارز به فعالیت‌های غیرقانونی مثل قاچاق مواد مخدر و فرار مالیاتی می پردازد که سبب نگرانی و واکنش شدید دولت را فراهم می‌کند.

اتیوپی

وزارت علوم و فنون در اوایل این ماه با استارت آپ رمزارز کاردانو، به منظور هدایت، توسعه و آموزش صنعت تکنولوژی کشاورزی تفاهم نامه ای امضا کردند.
به طور دقیق تر این وزارت خانه اعلام کرد، با cardano برای ساخت یک کاربری بلاک چین در زمینه حمل و نقل قهوه که بزرگترین صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد در حال همکاری است.

سیرالئون

احتمال استفاده این کشور از تکنولوژی بلاک چین در آخرین رای گیری ریاست جمهوری بسیاری از رسانه ها را هیجان زده کرده بود، که این هیجان با ناامیدی و شکست مواجه شد.

کمیسیون ملی انتخابات در پاسخ به گمانه زنی‌های رسانه‌ها، استفاده از فناوری راٌی گیری شرکت Agora درانتخابات را تکذیب کرد و همچنین Agora نیز بیان کرد به عنوان یک ناظر بین المللی در انتخابات بوده و به صورت قانونی و رسمی هیچ خدماتی در مورد نتایج انتخابات ارائه نداده است.

اولین دومین و سومین نسخه از بررسی‌های ما راجع به بانک‌ها و رمزارزها به ترتیب مربوط به آسیا و اروپا و آمریکا هستند.

بیتروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.